KEMET T550B127M050AH4250
T550B127M050AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B127M050AH4250
Brief Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T550B127M050AH4250.pdf
Availability of T550B127M050AH4250
QUANTITY
T550B127M050AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B127M050AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B127M050AH4250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B127M050AH4250
Related LinksT550B127M, T550B127M050AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B127M050AH4250 Details Description
Related parts for T550B127M050AH4250
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 60A TO-264 datasheet.pdf
SOFTWARE CW OSEK PERP FLOAT datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
IC MCU USB 64K FLASH 32VFQFN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 25MM datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100UF 4V X6S 1206 datasheet.pdf