Vishay/Sprague T55A685M010C0500
T55A685M010C0500 picture photo
Mfg. Part Number
T55A685M010C0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 6.8UF 10V 1206
Datasheet Download
T55A685M010C0500.pdf
Availability of T55A685M010C0500
QUANTITY
T55A685M010C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A685M010C0500
Internal Part NumberEIS-T55A685M010C0500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A685M010C0500
Related LinksT55A685M, T55A685M010C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A685M010C0500 Details Description
Related parts for T55A685M010C0500
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC datasheet.pdf
ASSY FOR PCI EXPRESS CARD EDGE datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf