Vishay/Sprague T86D475K050ESSS
T86D475K050ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T86D475K050ESSS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T86D475K050ESSS.pdf
Availability of T86D475K050ESSS
QUANTITY
T86D475K050ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D475K050ESSS
Internal Part NumberEIS-T86D475K050ESSS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D475K050ESSS
Related LinksT86D475, T86D475K050ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D475K050ESSS Details Description
Related parts for T86D475K050ESSS
BASE RACEWAY PWR WHT 8' datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD MCRPWR 14-DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT UNIPLR 3SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 3.6UF 5% 125V AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 6X132" A MED datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/40W CARBON LOG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf