Vishay/Sprague T86E476K020EAAS
T86E476K020EAAS picture photo
Mfg. Part Number
T86E476K020EAAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T86E476K020EAAS.pdf
Availability of T86E476K020EAAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86E476K020EAAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E476K020EAAS
Internal Part NumberEIS-T86E476K020EAAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E476K020EAAS
Related LinksT86E476, T86E476K020EAAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E476K020EAAS Details Description
Related parts for T86E476K020EAAS
RAILS TAPPED 42" PANEL HEIGT 1PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf