Vishay/Sprague T86E476K020EBAS
T86E476K020EBAS picture photo
Mfg. Part Number
T86E476K020EBAS
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T86E476K020EBAS.pdf
Availability of T86E476K020EBAS
QUANTITY
T86E476K020EBAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E476K020EBAS
Internal Part NumberEIS-T86E476K020EBAS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E476K020EBAS
Related LinksT86E476, T86E476K020EBAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E476K020EBAS Details Description
Related parts for T86E476K020EBAS
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY .250 3A datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MON/FAN CTRLR REMOTE 24-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IEC870-5-101/104 SLVE DVR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf