TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T92S11D12-12
T92S11D12-12 picture photo
Mfg. Part Number
T92S11D12-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 12V
Datasheet Download
T92S11D12-12.pdf
Availability of T92S11D12-12
QUANTITY
T92S11D12-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of T92S11D12-12
Internal Part NumberEIS-T92S11D12-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
T92 Series Relys
3D Model8-1393211-9.pdf
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Coil TypeNon Latching
Coil Current141.67mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.7 W
Coil Resistance86 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T92S11D12-12
Related LinksT92S11, T92S11D12-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T92S11D12-12 Details Description
Related parts for T92S11D12-12
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf