Vishay/Sprague T95R107M025CSSS
T95R107M025CSSS picture photo
Mfg. Part Number
T95R107M025CSSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824
Datasheet Download
T95R107M025CSSS.pdf
Availability of T95R107M025CSSS
QUANTITY
T95R107M025CSSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R107M025CSSS
Internal Part NumberEIS-T95R107M025CSSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R107M025CSSS
Related LinksT95R107, T95R107M025CSSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R107M025CSSS Details Description
Related parts for T95R107M025CSSS
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .050" STR PCB datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
B-840-38HDT RING AVIK TAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf