Vishay/Sprague T95R156K050CSSL
T95R156K050CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R156K050CSSL
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R156K050CSSL.pdf
Availability of T95R156K050CSSL
QUANTITY
T95R156K050CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R156K050CSSL
Internal Part NumberEIS-T95R156K050CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R156K050CSSL
Related LinksT95R156, T95R156K050CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R156K050CSSL Details Description
Related parts for T95R156K050CSSL
IC OPAMP CURR SENSE SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH FORMED LVR SPDT 1A QC datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
LMZFL 5/12/135 3.5GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf