Vishay/Sprague T95R226M050HZAS
T95R226M050HZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R226M050HZAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 50V 20% 2824
Datasheet Download
T95R226M050HZAS.pdf
Availability of T95R226M050HZAS
QUANTITY
T95R226M050HZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R226M050HZAS
Internal Part NumberEIS-T95R226M050HZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R226M050HZAS
Related LinksT95R226, T95R226M050HZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R226M050HZAS Details Description
Related parts for T95R226M050HZAS
RES SMD 124K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MODULE DDR2-667 2GB 240-DIMM VLP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 157K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 8 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf