Vishay/Sprague T95R227K016ESAS
T95R227K016ESAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227K016ESAS
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R227K016ESAS.pdf
Availability of T95R227K016ESAS
QUANTITY
T95R227K016ESAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227K016ESAS
Internal Part NumberEIS-T95R227K016ESAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227K016ESAS
Related LinksT95R227, T95R227K016ESAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227K016ESAS Details Description
Related parts for T95R227K016ESAS
IC SENSOR TCH PURETOUCH 28SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV PUSH PULL 8SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf