Vishay/Sprague T95R397M6R3HZSL
T95R397M6R3HZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R397M6R3HZSL
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R397M6R3HZSL.pdf
Availability of T95R397M6R3HZSL
QUANTITY
T95R397M6R3HZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397M6R3HZSL
Internal Part NumberEIS-T95R397M6R3HZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397M6R3HZSL
Related LinksT95R397, T95R397M6R3HZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397M6R3HZSL Details Description
Related parts for T95R397M6R3HZSL
KNOB BLK GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT LCD/LED 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
INDICATOR 12V 12MM PROMINENT WHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A 2WPACK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 13A/27A 8PQFN datasheet.pdf
INSULATION PUNCH 634461931 datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.7MM datasheet.pdf
RES 40K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf