Vishay/Sprague T95S105K035ESSL
T95S105K035ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S105K035ESSL
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507
Datasheet Download
T95S105K035ESSL.pdf
Availability of T95S105K035ESSL
QUANTITY
T95S105K035ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S105K035ESSL
Internal Part NumberEIS-T95S105K035ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S105K035ESSL
Related LinksT95S105, T95S105K035ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S105K035ESSL Details Description
Related parts for T95S105K035ESSL
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HAN 16B-HSE-R-NPTF 1" datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO263-5L datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf