Vishay/Sprague T95S335M016LSAL
T95S335M016LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S335M016LSAL
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S335M016LSAL.pdf
Availability of T95S335M016LSAL
QUANTITY
T95S335M016LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S335M016LSAL
Internal Part NumberEIS-T95S335M016LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S335M016LSAL
Related LinksT95S335, T95S335M016LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S335M016LSAL Details Description
Related parts for T95S335M016LSAL
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC 5V TO 35V PWR MANAGER 18-DIP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 15POS 0.5MM 4" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 13POS .100 datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf