Vishay/Sprague T95S475M010HSAL
T95S475M010HSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S475M010HSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507
Datasheet Download
T95S475M010HSAL.pdf
Availability of T95S475M010HSAL
QUANTITY
T95S475M010HSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S475M010HSAL
Internal Part NumberEIS-T95S475M010HSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S475M010HSAL
Related LinksT95S475, T95S475M010HSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S475M010HSAL Details Description
Related parts for T95S475M010HSAL
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES 25 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CLIP RETAINER FOR POWER PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
1/4 BRICK HEATSINK 37X58X22.9MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf