Vishay/Sprague T95V155K035CSAL
T95V155K035CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95V155K035CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1410
Datasheet Download
T95V155K035CSAL.pdf
Availability of T95V155K035CSAL
QUANTITY
T95V155K035CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V155K035CSAL
Internal Part NumberEIS-T95V155K035CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V155K035CSAL
Related LinksT95V155, T95V155K035CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V155K035CSAL Details Description
Related parts for T95V155K035CSAL
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1.3A 10-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 39 OHM 24SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 41.3 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
TAPER PIN-LOOSE PC datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
180UF 50V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf