Vishay/Sprague T95V475M016CSSL
T95V475M016CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95V475M016CSSL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410
Datasheet Download
T95V475M016CSSL.pdf
Availability of T95V475M016CSSL
QUANTITY
T95V475M016CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95V475M016CSSL
Internal Part NumberEIS-T95V475M016CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1410 (3727 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.104" W (3.63mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95V475M016CSSL
Related LinksT95V475, T95V475M016CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95V475M016CSSL Details Description
Related parts for T95V475M016CSSL
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf