Vishay/Sprague T95Y476K004ESSL
T95Y476K004ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Y476K004ESSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 10% 2910
Datasheet Download
T95Y476K004ESSL.pdf
Availability of T95Y476K004ESSL
QUANTITY
T95Y476K004ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Y476K004ESSL
Internal Part NumberEIS-T95Y476K004ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Y476K004ESSL
Related LinksT95Y476, T95Y476K004ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Y476K004ESSL Details Description
Related parts for T95Y476K004ESSL
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.9KHZ PANEL MOUNT datasheet.pdf
FUSE THERMOPLASTIC 8A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERM SPLICE INS 18" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf