Vishay/Sprague T95Z336K016ESSL
T95Z336K016ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95Z336K016ESSL
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910
Datasheet Download
T95Z336K016ESSL.pdf
Availability of T95Z336K016ESSL
QUANTITY
T95Z336K016ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95Z336K016ESSL
Internal Part NumberEIS-T95Z336K016ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2910 (7227 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95Z336K016ESSL
Related LinksT95Z336, T95Z336K016ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95Z336K016ESSL Details Description
Related parts for T95Z336K016ESSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 6W datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 815V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 370MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
TERM PLUG VERT 762MM FRNT 11C datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf