Vishay/Sprague T97D476K050N8HSB
T97D476K050N8HSB picture photo
Mfg. Part Number
T97D476K050N8HSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T97D476K050N8HSB.pdf
Availability of T97D476K050N8HSB
QUANTITY
T97D476K050N8HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of T97D476K050N8HSB
Internal Part NumberEIS-T97D476K050N8HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97D476K050N8HSB
Related LinksT97D476K, T97D476K050N8HSB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97D476K050N8HSB Details Description
Related parts for T97D476K050N8HSB
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 0.20A 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV P90 2325 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 51 OHM 11SIP datasheet.pdf
REFLECTOR RND 82MM 31MM HT XWIDE datasheet.pdf
PWR EDGE CARD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf