Vishay/Sprague T97F108K010LSA
T97F108K010LSA picture photo
Mfg. Part Number
T97F108K010LSA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1000UF 10V 10% 3024
Datasheet Download
T97F108K010LSA.pdf
Availability of T97F108K010LSA
QUANTITY
T97F108K010LSA Order Process
Ship out your order
Specifications of T97F108K010LSA
Internal Part NumberEIS-T97F108K010LSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCOTS Tantalum Capacitors
Featured ProductExtended TANTAMOUNT® Hi-Rel COTS T97 Series Solid Tantalum Chip Capacitor
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T97
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T97F108K010LSA
Related LinksT97F108, T97F108K010LSA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T97F108K010LSA Details Description
Related parts for T97F108K010LSA
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-DGTL I2C 8-ODFN datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 15A datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf