TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D12-110
T9AS1D12-110 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D12-110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V
Datasheet Download
T9AS1D12-110.pdf
Availability of T9AS1D12-110
QUANTITY
T9AS1D12-110 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D12-110
Internal Part NumberEIS-T9AS1D12-110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
3D Model1-1393210-2.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)82.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance12.1 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C