TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS1D12-15
T9AS1D12-15 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS1D12-15
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V
Datasheet Download
T9AS1D12-15.pdf
Availability of T9AS1D12-15
QUANTITY
T9AS1D12-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS1D12-15
Internal Part NumberEIS-T9AS1D12-15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT9A Series Relys
3D Model1-1393210-4.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7mA
Coil Voltage15VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)11.25 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.5 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance225 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS1D12-15
Related LinksT9AS1, T9AS1D12-15 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS1D12-15 Details Description
Related parts for T9AS1D12-15
I/O MOUNTING BOARD G5 32POS datasheet.pdf
REPLACE COVER 4024PB STATION datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.2VC DO215AB datasheet.pdf
CONN FULL LOCK 2CONT PIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 12"W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 1% 10W datasheet.pdf