TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5D12-24
T9AS5D12-24 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS5D12-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
T9AS5D12-24.pdf
Availability of T9AS5D12-24
QUANTITY
T9AS5D12-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS5D12-24
Internal Part NumberEIS-T9AS5D12-24
T9A Series Relys
3D Model3-1393210-7.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS5D12-24
Related LinksT9AS5, T9AS5D12-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS5D12-24 Details Description
Related parts for T9AS5D12-24
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SURGE SUPPR 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf