TXC CORPORATION TA-54.000MCE-T
TA-54.000MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TA-54.000MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TA-54.000MCE-T.pdf
Availability of TA-54.000MCE-T
QUANTITY
TA-54.000MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TA-54.000MCE-T
Internal Part NumberEIS-TA-54.000MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA-54.000MCE-T
Related LinksTA-54.0, TA-54.000MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TA-54.000MCE-T Details Description
Related parts for TA-54.000MCE-T
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE SWITCHING datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 4KV X7R RADIAL datasheet.pdf