Ohmite TA205PA100RJ
TA205PA100RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA100RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA100RJ.pdf
Availability of TA205PA100RJ
QUANTITY
TA205PA100RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA100RJ
Internal Part NumberEIS-TA205PA100RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA100RJ
Related LinksTA205P, TA205PA100RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA100RJ Details Description
Related parts for TA205PA100RJ
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 44SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC REDRIVER SATA 2CH 3GBPS 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf