Ohmite TA205PA15R0JE
TA205PA15R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA15R0JE
Brief Description
RES 15 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA15R0JE.pdf
Availability of TA205PA15R0JE
QUANTITY
TA205PA15R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA15R0JE
Internal Part NumberEIS-TA205PA15R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTA "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA15R0JE
Related LinksTA205P, TA205PA15R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA15R0JE Details Description
Related parts for TA205PA15R0JE
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2.67A 150 MOHM datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf