Ohmite TA310PA1K50JE
TA310PA1K50JE picture photo
Mfg. Part Number
TA310PA1K50JE
Brief Description
RES 1.5K OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA310PA1K50JE.pdf
Availability of TA310PA1K50JE
QUANTITY
TA310PA1K50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA310PA1K50JE
Internal Part NumberEIS-TA310PA1K50JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.000" L x 0.100" W (25.40mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA310PA1K50JE
Related LinksTA310P, TA310PA1K50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA310PA1K50JE Details Description
Related parts for TA310PA1K50JE
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
KIT BISM II BLUETOOTH/802.11B/G datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.075DIA GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf