Ohmite TA810PW10R0J
TA810PW10R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW10R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW10R0J.pdf
Availability of TA810PW10R0J
QUANTITY
TA810PW10R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW10R0J
Internal Part NumberEIS-TA810PW10R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW10R0J
Related LinksTA810P, TA810PW10R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW10R0J Details Description
Related parts for TA810PW10R0J
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
INLIN CONN.FEMAL22P datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED TO236-3 SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf