Ohmite TA810PW3R00JE
TA810PW3R00JE picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW3R00JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW3R00JE.pdf
Availability of TA810PW3R00JE
QUANTITY
TA810PW3R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW3R00JE
Internal Part NumberEIS-TA810PW3R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW3R00JE
Related LinksTA810P, TA810PW3R00JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW3R00JE Details Description
Related parts for TA810PW3R00JE
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 4V 0603 datasheet.pdf
63/37 400 2% .064DIA/16SWG datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SR BTS PCRACS 3 ASY H datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
MODULE SPM 600V SPM55 datasheet.pdf