AVX Corporation TAAA105M035G
TAAA105M035G picture photo
Mfg. Part Number
TAAA105M035G
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
TAAA105M035G.pdf
Availability of TAAA105M035G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAAA105M035G Order Process
Ship out your order
Specifications of TAAA105M035G
Internal Part NumberEIS-TAAA105M035G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAAA105M035G
Related LinksTAAA10, TAAA105M035G Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAAA105M035G Details Description
Related parts for TAAA105M035G
Connector Header, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 44-PLCC datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMA datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 2400MHZ TO-270-16 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf