AVX Corporation TACR475K010XTA
TACR475K010XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR475K010XTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TACR475K010XTA.pdf
Availability of TACR475K010XTA
QUANTITY
TACR475K010XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR475K010XTA
Internal Part NumberEIS-TACR475K010XTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR475K010XTA
Related LinksTACR475, TACR475K010XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR475K010XTA Details Description
Related parts for TACR475K010XTA
IC CPLD 72MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN MICROPHONE W/COUPLING RING datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf