AVX Corporation TAJA476K004YNJ
TAJA476K004YNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJA476K004YNJ
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 10% 1206
Datasheet Download
TAJA476K004YNJ.pdf
Availability of TAJA476K004YNJ
QUANTITY
TAJA476K004YNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJA476K004YNJ
Internal Part NumberEIS-TAJA476K004YNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJA476K004YNJ
Related LinksTAJA476, TAJA476K004YNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJA476K004YNJ Details Description
Related parts for TAJA476K004YNJ
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H KEY 68POS datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 400V PCB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf