AVX Corporation TAJB106M010H
TAJB106M010H picture photo
Mfg. Part Number
TAJB106M010H
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1210
Datasheet Download
TAJB106M010H.pdf
Availability of TAJB106M010H
QUANTITY
TAJB106M010H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB106M010H
Internal Part NumberEIS-TAJB106M010H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB106M010H
Related LinksTAJB10, TAJB106M010H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB106M010H Details Description
Related parts for TAJB106M010H
IC 80C51 MCU FLASH 32K 40-DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO3PF datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 500MW DO35 datasheet.pdf