AVX Corporation TAJB107M010RNJ
TAJB107M010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB107M010RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 20% 1210
Datasheet Download
TAJB107M010RNJ.pdf
Availability of TAJB107M010RNJ
QUANTITY
TAJB107M010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB107M010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB107M010RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB107M010RNJ
Related LinksTAJB107, TAJB107M010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB107M010RNJ Details Description
Related parts for TAJB107M010RNJ
BACKSHELL 9 POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 4.5" datasheet.pdf
CAP ROCKER RECT BLACK/YELLOW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LATCH 25MA SIP-3L datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf