AVX Corporation TAJB475K016RNJ
TAJB475K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB475K016RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1210
Datasheet Download
TAJB475K016RNJ.pdf
Availability of TAJB475K016RNJ
QUANTITY
TAJB475K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB475K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB475K016RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB475K016RNJ
Related LinksTAJB475, TAJB475K016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB475K016RNJ Details Description
Related parts for TAJB475K016RNJ
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 46POS STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 4-4 WHITE 14' datasheet.pdf
RES 0.125 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 31.4VC DO221AC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 180 OHM 2500MA 0603 datasheet.pdf