AVX Corporation TAJB475M035HNJ
TAJB475M035HNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJB475M035HNJ
Brief Description
CAP TANT 1210
Datasheet Download
TAJB475M035HNJ.pdf
Availability of TAJB475M035HNJ
QUANTITY
TAJB475M035HNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJB475M035HNJ
Internal Part NumberEIS-TAJB475M035HNJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJB475M035HNJ
Related LinksTAJB475, TAJB475M035HNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJB475M035HNJ Details Description
Related parts for TAJB475M035HNJ
RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN TAB 16-20AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 44PLCC datasheet.pdf
SMT HOLDER FOR AA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf