AVX Corporation TAJC106M016H
TAJC106M016H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC106M016H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC106M016H.pdf
Availability of TAJC106M016H
QUANTITY
TAJC106M016H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC106M016H
Internal Part NumberEIS-TAJC106M016H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC106M016H
Related LinksTAJC10, TAJC106M016H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC106M016H Details Description
Related parts for TAJC106M016H
IC VREF SHUNT 1.225V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
HEADER 18 POS NATURAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED SQ FLANGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf