AVX Corporation TAJC475K035H
TAJC475K035H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC475K035H
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
TAJC475K035H.pdf
Availability of TAJC475K035H
QUANTITY
TAJC475K035H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC475K035H
Internal Part NumberEIS-TAJC475K035H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC475K035H
Related LinksTAJC47, TAJC475K035H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC475K035H Details Description
Related parts for TAJC475K035H
METRAL 2000 SIG HD 5ROW PRSS FIT datasheet.pdf
IC DIFF CONVRTR DATA SCSI 56SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 33V 100A 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
MICRO 31 F 24" YEL JACKS datasheet.pdf
CRIMPER, INSUL O datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf