AVX Corporation TAJC685M016H
TAJC685M016H picture photo
Mfg. Part Number
TAJC685M016H
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
TAJC685M016H.pdf
Availability of TAJC685M016H
QUANTITY
TAJC685M016H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJC685M016H
Internal Part NumberEIS-TAJC685M016H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJC685M016H
Related LinksTAJC68, TAJC685M016H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJC685M016H Details Description
Related parts for TAJC685M016H
IC DGTL RHEO DL 25K 9BIT16LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN 50POS RCPT W/O BOSSES datasheet.pdf