AVX Corporation TAJD106K050RNJ
TAJD106K050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJD106K050RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TAJD106K050RNJ.pdf
Availability of TAJD106K050RNJ
QUANTITY
TAJD106K050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJD106K050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJD106K050RNJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJD106K050RNJ
Related LinksTAJD106, TAJD106K050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJD106K050RNJ Details Description
Related parts for TAJD106K050RNJ
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
GK NICU CF KC V0 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3729EUH datasheet.pdf
18 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
3,3UF 63V 5X11 datasheet.pdf