AVX Corporation TAJE106K050RNJ
TAJE106K050RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJE106K050RNJ
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TAJE106K050RNJ.pdf
Availability of TAJE106K050RNJ
QUANTITY
TAJE106K050RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJE106K050RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJE106K050RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJE106K050RNJ
Related LinksTAJE106, TAJE106K050RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJE106K050RNJ Details Description
Related parts for TAJE106K050RNJ
IC SOURCE RINGER CONTR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G 20MA datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 100W PG-63248-2 datasheet.pdf
FUSE DISTRIBUTION BLOCK COVER 2P datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf