AVX Corporation TAJS225M010RNJ
TAJS225M010RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS225M010RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS225M010RNJ.pdf
Availability of TAJS225M010RNJ
QUANTITY
TAJS225M010RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS225M010RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS225M010RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS225M010RNJ
Related LinksTAJS225, TAJS225M010RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS225M010RNJ Details Description
Related parts for TAJS225M010RNJ
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 14MM 5.91" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CABLE 12COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RA COPLANAR PWR RECPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DOUBLE ON BASE VALVE datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf