AVX Corporation TAJS225M016RNJ
TAJS225M016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJS225M016RNJ
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TAJS225M016RNJ.pdf
Availability of TAJS225M016RNJ
QUANTITY
TAJS225M016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJS225M016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJS225M016RNJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJS225M016RNJ
Related LinksTAJS225, TAJS225M016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJS225M016RNJ Details Description
Related parts for TAJS225M016RNJ
FIXED IND 470NH 835MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 20 OHM 0404 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.9"L X 4.9"W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 2.5A 16DFN datasheet.pdf