AVX Corporation TAJV227M016RNJ
TAJV227M016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJV227M016RNJ
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2924
Datasheet Download
TAJV227M016RNJ.pdf
Availability of TAJV227M016RNJ
QUANTITY
TAJV227M016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJV227M016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJV227M016RNJ
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJV227M016RNJ
Related LinksTAJV227, TAJV227M016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJV227M016RNJ Details Description
Related parts for TAJV227M016RNJ
POLYSWITCH RXE SERIES 1.60A HOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf