AVX Corporation TAJW686K006RNJ
TAJW686K006RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJW686K006RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
TAJW686K006RNJ.pdf
Availability of TAJW686K006RNJ
QUANTITY
TAJW686K006RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJW686K006RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJW686K006RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJW686K006RNJ
Related LinksTAJW686, TAJW686K006RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJW686K006RNJ Details Description
Related parts for TAJW686K006RNJ
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MT-RJ SECURE JACK VIOL XG 50/125 datasheet.pdf
FAN CLIMATE CONTROL 230V 324CFM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
D-SUB CONNECTOR datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf