AVX Corporation TAP105M035BRW
TAP105M035BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP105M035BRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP105M035BRW.pdf
Availability of TAP105M035BRW
QUANTITY
TAP105M035BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105M035BRW
Internal Part NumberEIS-TAP105M035BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105M035BRW
Related LinksTAP105, TAP105M035BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105M035BRW Details Description
Related parts for TAP105M035BRW
HALF CLAMP .500" DIA STEEL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.5A TO-220-5 datasheet.pdf
IC THERMO COMPNSATR MICRPWR 8DIP datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC50B/AE50M/AKC50B datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
IC SWITCH HI-SIDE 1CH D2-PAK-5 datasheet.pdf
RES 75 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf