AVX Corporation TAP106J020SCS
TAP106J020SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106J020SCS
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP106J020SCS.pdf
Availability of TAP106J020SCS
QUANTITY
TAP106J020SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106J020SCS
Internal Part NumberEIS-TAP106J020SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106J020SCS
Related LinksTAP106, TAP106J020SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106J020SCS Details Description
Related parts for TAP106J020SCS
PROCESS METER 0-400VAC LCD PANEL datasheet.pdf
OSC XO 61.965MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
CRYSTAL 6MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf