AVX Corporation TAP106J035CCS
TAP106J035CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106J035CCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP106J035CCS.pdf
Availability of TAP106J035CCS
QUANTITY
TAP106J035CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106J035CCS
Internal Part NumberEIS-TAP106J035CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106J035CCS
Related LinksTAP106, TAP106J035CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106J035CCS Details Description
Related parts for TAP106J035CCS
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DMP datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 021 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
23P MTA156 ASSY 18AWG ORA LF datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-2D2G datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf