AVX Corporation TAP106M020SCS
TAP106M020SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M020SCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M020SCS.pdf
Availability of TAP106M020SCS
QUANTITY
TAP106M020SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M020SCS
Internal Part NumberEIS-TAP106M020SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M020SCS
Related LinksTAP106, TAP106M020SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M020SCS Details Description
Related parts for TAP106M020SCS
CONV DC/DC DUAL 15VOUT 30W HTSNK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.39V SOT143-4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.5A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf