AVX Corporation TAP106M020SCS
TAP106M020SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M020SCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M020SCS.pdf
Availability of TAP106M020SCS
QUANTITY
TAP106M020SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M020SCS
Internal Part NumberEIS-TAP106M020SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M020SCS
Related LinksTAP106, TAP106M020SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M020SCS Details Description
Related parts for TAP106M020SCS
IC ADC 10-BIT SER 38KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC DIMMING BALLAST CTRL 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 600MA AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PARTITION ELEMENT 1POS BLACK datasheet.pdf